Michał Pudełko - dyrekor PLSP

Michał Pudełko - Nałęczów Michał Pudełko - wieloletni dyrektor nałęczowskiego PLSP.
Za jego czasów liceum znajdowało się w willi Raj przy al. Lipowej, a później przeniesione zostało do obecnego gmachu.

Michał Pudełko nałęczowski rzeźbiarz wieloletni dyrektor PLSP NałęczówMichał Pudełko - IV cz. zdjęcia z albumu rzeźbiarza i dyrektora nałęczowskiego liceum plastycznego. Tym razem fotografie z czasów Liceum Plastycznego.

Starałem się pomijać fotografie z życia prywatnego artysty - wyjątek zrobiłem dla tych w tle których pojawiają się nałęczowskie wille. Na kilku fotografiach możemy zobaczyć, nie istniejącą już niestety, Willę Zacisze. Stała ona w miejscu dzisiejszej sali gimnastycznej Liceum Plastycznego. Gdyby gmach ten powstawał dzisiaj pewnie tak by go zaprojektowano, żeby willa ta ocalała. Szczególnie że był to budynek w dobrym stanie, a nie zaniedbana rudera. Dzięki fotografiom możemy podziwiać piękne detale architektoniczne, charakterystyczne dla drewnianych willi nałęczowskich.

 

Ciekawa jest też fotografia z grającym na akordeonie uczniem liceum - p. Matraszkiem. W tle, po lewej stronie, widać willę Zacisze, nad nią kościół parafialny w nałęczowie - jeszcze bez dzwonnicy. Po prawej duża, pusta przestrzeń. Na działce na pierwszym planie stanie za kilka lat gmach liceum plastycznego. Dalej dach jakiegoś dużego, także już nieistniejącego budynku.

Liceum plastyczne mieściło się na początku swojej działalności w willi Raj - później znajdował się w niej internat męski. Kilka fotografii przedstawia rzeźbę  która stała wtedy przed tą willą, zajęcia plastyczne w tym budynku i przed nim.

-------------------------------------------------
poniżej komentarz ze starej wersji tej strony
-------------------------------------------------
Tę rzeźbę, która stoi na cokole przed szkołą wykonał Władysław Kowalczyk, z którym chodziłem do jednej klasy. Pomagałem mu w wykonaniu odlewu, bowiem rzeźba znacznie przerastała jego możliwości fizyczne. To odlewanie kończyliśmy nocą, i to właśnie wtedy wybuchł pożar w Bochotnicy, więc pobiegliśmy pomagać w gaszeniu.
Władek Kowalczyk w życiu dorosłym był dyrektorem jakieś szkoły plastycznej w Łodzi. Już nie żyje.
Na zdjęciu siódmym stoi pierwszy od lewej Kazimierz Smuczak, który w szkole uczył rysunku. We Lwowie praktykował u Jana Rosena przy wykonaniu malowideł ściennych w Soborze Ormiańskim. Niebawem opublikuję o nim trochę więcej informacji na mojej stronie wpdesign.eu

Włodzimierz Pańków , maj 24, 2010

Losowe artykuły

Mecz Cisy Nałęczów- Orlęta Łuków

Cisy Nałęczów - mecz w NałęczowieFotki z pierwszej połowy meczu - deszczowa pogoda. Do przerwy 1 : 1

Więcej…

Nałęczowska szopka 2008

NałęczówOd kilku lat w nałęczowskim parku przed Pałacem Małachowski i na wysepce pojawia się akcent świąteczny - Szopka Bożonarodzeniowa.

Więcej…

Losowe artykuły

Jesienny park nałęczowskie w porannej mgle

Park i okolice w porannej mgle z drona. Dwa poranne starty - przy drugim lądowaniu pożałowałem że nie mam trzeciej baterii do drona bo dopiero wtedy poranne słońce zaczęło oświetlać park...

Więcej…

Projekt pomnika - Marian Pudełko

Marian Pudełko nałęczowski rzeźbiarzProjekt pomnika do Baku wykonał Marian Pudełko na konkurs ogłoszony w 2007 roku. Projekt powstał we współpracy z architektem.

Więcej…